گفتار درمانی در منزل


تاریخ رویداد: ۱۴۰۲/۰۲/۲۷ ،   67 بازدید. گفتار درمانی در منزل چیست؟

گفتار درمانی در منزل شامل ارزیابی و درمان مشکلات ارتباطی و اختلالات گفتاری است. این خدمات توسط متخصصان گفتار درمانی (SLP) ارائه می شود که اغلب به آنها گفتاردرمانگر گفته می شود.

از تکنیک های گفتار درمانی در منزل برای بهبود ارتباط استفاده می شود. این تکنیک ها شامل درمان طرز گفتار، فعالیت های اینترونشن زبان و دیگر روش ها است که به نوع اختلال گفتار و زبان بستگی دارد.

گفتاردرمانی ممکن است برای اختلالات گفتاری که در کودکی رخ می دهند یا نقایص گفتاری در بزرگسالان که در اثر آسیب یا بیماری هایی مانند سکته یا آسیب مغزی ایجاد می شود، مورد نیاز باشد.

 

چه کسانی به گفتار درمانی در منزل نیاز دارند؟

چندین اختلال گفتاری و زبانی وجود دارد که با گفتاردرمانی قابل درمان هستند.

اختلالات در تولید صدا

 اختلال در تولید صدا ناتوانی در شکل دادن صحیح صداهای کلمات خاص است. کودک مبتلا به این اختلال گفتاری ممکن است صدای کلمات را تغییر دهد، تحریف کند یا اضافه کند.

 

اختلالات فصاحت گفتار

 اختلال فصاحت گفتار بر سرعت و ریتم گفتار تأثیر می گذارد. لکنت زبان و بریده گویی از انواع اختلالات فصاحت گفتار هستند. فرد مبتلا به لکنت زبان در بیرون دادن صدا مشکل دارد و ممکن است توانایی گفتاری وی مسدود یا قطع شده باشد، یا ممکن است بخشی از کلمات را تکرار کند. افراد مبتلا به بریده گویی اغلب خیلی سریع صحبت می کند و کلمات را با هم ادغام می کنند.

 

اختلالات رزونانس

 اختلال رزونانس هنگامی رخ می دهد که انسداد جریان هوای منظم در حفره های بینی یا دهان، ارتعاشات مسئول کیفیت صدا را تغییر می دهد. همچنین اگر دریچه کامی- حلقی به درستی بسته نشود، می تواند اتفاق بیفتد. اختلالات رزونانس اغلب با شکاف کام، اختلالات عصبی و تورم لوزه همراه است.

 

اختلالات درکی

 فرد مبتلا به اختلال درکی زبان، در درک و پردازش آنچه دیگران می گویند، مشکل دارد. این مسئله می تواند باعث شود وقتی کسی در حال صحبت است، به نظر نرسد علاقه مند به صحبت های وی به نظر برسید یا واژگان محدودی داشته باشید. سایر اختلالات زبان، اوتیسم، کم شنوایی و آسیب دیدگی سر می تواند به یک اختلال درکی زبان منجر شود.

اختلالات بیانی

اختلال بیانی زبان به معنی مشکل در انتقال و بیان اطلاعات است. اگر اختلال بیانی دارید ممکن است در ایجاد جملات مانند استفاده از فعل نادرست مشکل داشته باشید. این بیماری با اختلالات رشدی مانند سندرم داون و کاهش شنوایی همراه است. همچنین می تواند ناشی از تروما در سر یا یک بیماری باشد.

 

اختلالات شناختی-ارتباطی

 برقراری ارتباط به دلیل آسیب دیدگی به بخشی از مغز که توانایی تفکر شما را بر عهده دارد، به عنوان اختلال شناختی-ارتباطی شناخته می شود. این موضوع می تواند به مشکلات حافظه، حل مسئله و مشکل در صحبت کردن یا گوش دادن منجر شود. این بیماری می تواند ناشی از مشکلات بیولوژیکی، رشد غیر طبیعی مغز، عارضه های عصبی خاص، آسیب مغزی یا سکته مغزی باشد.

 

زبان‌پریشی یا آفازی

یک اختلال ارتباطی اکتسابی است که بر توانایی فرد در صحبت و درک دیگران تأثیر می گذارد. همچنین اغلب بر توانایی خواندن و نوشتن فرد نیز تأثیر می گذارد. سکته مغزی شایعترین علت بروز آفازی است، اگرچه سایر اختلالات مغزی نیز می توانند باعث بروز آن شوند.

 

دیس‌آرتری

این مشکل به دلیل ضعف یا عدم توانایی در کنترل عضلات مورد استفاده برای گفتار، با کندی یا لکنت زبان خود را نمایان می کند. این بیماری بیشتر در اثر اختلالات سیستم عصبی و مشکلاتی که باعث فلجی صورت یا ضعف گلو و زبان می شود، مانند بیماری ام اس (MS)، اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) و سکته مغزی ایجاد می شود.

جلسه گفتار درمانی چگونه است؟

گفتاردرمانی معمولاً با ارزیابی توسط فرد گفتار درمانگر شروع می شود که نوع اختلال ارتباطی و بهترین راه برای درمان آن را مشخص می کند.

گفتار درمانی در منزل در کودکان

برای فرزند شما بسته به اختلال گفتاری وی ممکن است گفتار درمانی در یک کلاس یا گروه کوچک یا به صورت خصوصی انجام شود. تمرینها و فعالیتهای گفتاردرمانی بسته به اختلال، سن و نیازهای فرزند شما متفاوت است. در طول گفتاردرمانی برای کودکان، درمانگر ممکن است:

 • از طریق صحبت کردن و بازی کردن و استفاده از کتاب، تصاویر اشیاء و ... به عنوان بخشی از مداخله درمانی برای کمک به پیشرفت زبان استفاده کند
 • صداها و هجا های صحیح را برای کودک در حین بازی متناسب با سن وی الگوبرداری کند تا به کودک یاد دهد چگونه صداهای خاصی ایجاد کند
 • راهکارها و کارهایی را برای کودک و والدین یا مراقب در مورد نحوه انجام گفتاردرمانی در خانه ارائه دهد

 

گفتار درمانی در منزل در بزرگسالان

گفتار درمانی در منزل برای بزرگسالان نیز با تعیین نیازهای شما و بهترین روش درمان شروع می شود. تمرین های گفتاردرمانی برای بزرگسالان می تواند در گفتار، زبان و ارتباطات شناختی به شما کمک کند.

اگر یک آسیب یا مشکل پزشکی، مانند بیماری پارکینسون یا سرطان دهان، باعث مشکل در بلع باشد، ممکن است شامل آموزش مجدد عملکرد بلع نیز باشد.

 

تمرینات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • حل مسئله، حافظه و سازماندهی و فعالیتهای دیگر جهت بهبود ارتباطات شناختی
 • تاکتیک های مکالمه به منظور بهبود ارتباطات اجتماعی
 • تمرینات تنفسی برای رزونانس
 • تمرینات تقویت عضلات دهانی

اگر می خواهید تمرین های گفتاردرمانی را در منزل انجام دهید، انتخاب های بسیاری در دسترس است، از جمله:

 • برنامه های گفتاردرمانی در منزل ارائه شده توسط مرکز در منزل آسوده یار
 • بازی ها و اسباب بازی های توسعه زبان، مانند فلش کارت
 • کتاب کار

 

چه مدت به گفتار درمانی در منزل نیاز دارید؟

میزان زمانی که فرد نیاز به گفتاردرمانی در منزل دارد به چند عامل بستگی دارد از جمله:

 • سن آن ها
 • نوع و شدت اختلال گفتار
 • فراوانی درمان
 • زمینه پزشکی
 • درمان یک بیماری پزشکی اساسی
 • برخی از اختلالات گفتاری در دوران کودکی شروع می شوند و با افزایش سن بهبود می یابند، برخی دیگر به بزرگسالی ادامه می یابند و به درمان و نگهداری طولانی مدت نیاز دارند.

یک اختلال ارتباطی ناشی از سکته مغزی یا سایر عارضه های پزشکی ممکن است با درمان و با ریکاوری بیماری بهبود یابد.

میزان موفقیت گفتاردرماني چقدر است؟

میزان موفقیت در گفتاردرمانی بین اختلال تحت درمان و گروه سنی متفاوت است. زمان شروع گفتاردرمانی نیز می تواند در نتیجه تأثیر بگذارد.

گفتاردرمانی برای كودكان نشان داده شده است كه در صورت شروع زود هنگام و در منزل با مشاركت والدین می تواند بسیار موفقیت آمیز باشد.

 

گفتار درمانی در منزل مرکز اسان درمان

گفتاردرمانی در منزل می تواند طیف گسترده ای از مشکلات و اختلالات در گفتار و زبان را در کودکان و بزرگسالان درمان کند. با درمان زود هنگام، گفتاردرمانی می تواند ارتباط را بهبود بخشد و اعتماد به نفس را تقویت کند.

راه های ارتباطی با ما

02177406108

02177406388

اینستاگرام @asan_darman

پست الکترونیکیinfo@asandarman.ir

 


آسان درمان

رسالت آد ارائه خدمات درمانی با کیفیت ، استاندارد و با تعرفه های قانونی توسط کادر مجرب درمانی در منزل میباشد.

_آسان درمان، حس خوب سلامتی در خانه_