تست_NST یا تست بدون استرس چیست؟


تاریخ رویداد: ۱۴۰۲/۰۲/۲۸ ،   11 بازدید. همان طور که از نامش پیداست، این آزمایش نباید باعث استرس شما یا فرزند درونتان شود. این آزمایش غیرتهاجمی است و باعث ناراحتی یا خطر جسمی نمی‌شود. به گفته‌ی دکتر جانا روسو، متخصص زنان و زایمان، این آزمایشی ایمن است و باعث آسیب دیدن جنین نمی شود. حتی اگر چند آزمایش NST هم انجام دهید نیز آسیبی به شما فرزندتان نمی‌رسد.

 

این آزمایش با دستگاه کاردیوتوکوگرافی انجام می‌شود، ماشینی که تپش قلب جنین را تفسیر می‌کند. در این تست، با استفاده از تکنیک داپلر، همزمان با احساس حرکات جنین توسط مادر، تسریع تعداد ضربان قلب جنین مشخص می شود.

 

این تست به منظور ارزیابی وضعیت سلامت جنین انجام می‌شود و در برگیرنده‌ی استفاده از یک مانیتور خارجی جهت مشاهده حرکات و تحریکات قلب جنین ( FHR ) همراه با حرکات جنین می‌باشد.

 

 

  این آزمایش معمولاً پس از هفته‌ی بیست و چهارم بارداری انجام می‌شود و تغییرات ضربان قلب جنین را بررسی می‌کند و تغییر حالت جنین از حالت استراحت به فعال را زیر نظر می‌گیرد یا اگر در مراحل زایمان هستید، چگونگی واکنش فرزندتان هنگام انقباض‌ها را برررسی می‌کند. درست مثل ضربان قلب شما، قلب جنین نیز زمانی که فعال است، باید سریع‌تر کار کند.

 

 این آزمایش تضمین می‌دهد که فرزندتان سالم است و اکسیژن کافی دریافت می‌کند. اگر پزشک NST دیگری را توصیه کرد، علت آن را سوال کنید و اصلاً نگران نشوید. زیرا نتیجه‌ی غیرمعمول در اولین آزمایش به این معنا نیست که فرزند درونتان ضرورتاً با مشکلی روبه‌روست. امکان دارد او خواب باشد و هنگام آزمایش تکان نخورد.

 هدف از این تست فراهم آوردن اطلاعاتی درباره‌ی اکسیژن‌رسانی به فرزندتان است که از طریق بررسی تپش قلب و چگونگی واکنش آن به حرکاتش انجام می‌شود.

 

  موارد کاربرد تست بدون استرس NST چیست؟

 

اگر حرکت فرزندتان به ظاهر کمتر از معمول باشد، پزشک این آزمایش را توصیه می‌کند. همه‌ی این موارد به وضعیت مادر و جنین بستگی دارد و ممکن است اجرای هفتگی یا دو بار در هفته‌ی آن ضروری باشد. اغلب مادرانی که بارداری‌ پرخطری دارند این تست را انجام می دهند. 

 

 

 دلایل احتمالی اجرای این تست عبارتند از:

کاهش حرکات جنین

سابقه‌ی از دست رفتن بارداری

بارداری چندقلو همراه با پیچیدگی‌ها

عملکرد غیرعادی جفت

بیماری‌های مادر (دیابت، فشار خون بالا، لوپوس، بیماری تیروئید، و بیماری قلب)

بارداری‌های از موعد گذشته (دو هفته از موعد زایمان گذشته باشد)

مشکلات احتمالی با رشد جنین

مایع آمنیوتیک بسیار زیاد یا کم

پره‌اکلامپسی

 

اگر تست NST نشان دهد که اوضاع طبیعی و فرزندتان سالم است، پس علتی برای القای زایمان وجود ندارد.

 

با ما همراه باشید


آسان درمان

رسالت آد ارائه خدمات درمانی با کیفیت ، استاندارد و با تعرفه های قانونی توسط کادر مجرب درمانی در منزل میباشد.

_آسان درمان، حس خوب سلامتی در خانه_